Крапельне зрошення овочевих культур

Крапельне зрошення дає можливість врожайність овочевих культур в два і більше разів підвищити при одночасному поліпшенні їх якості.

 

Завдяки своїм біологічним особливостям, овочеві культури дуже вимогливі до вологи й чуйні до зрошення. На створення одного грама сухої речовини вони витрачають 600-900 г води, тобто значно більше, ніж інші сільськогосподарські культури.


 

У період росту рослини споживають велику кількість вологи, з якої більша частина йде на транспірацію листям і стеблами. Нестача води викликає несприятливі фізіологічні процеси, які ведуть до більш швидкого старіння рослин і зменшення врожаю в 2-3 і більше разів. При цьому надлишок вологи також згубно впливає на розвиток рослин: вони починають хворіти, а овочі стають несмачними, водянистими.

Сумарний обсяг води, що витрачається рослинами на транспірацію і фізичне випаровування для формування одиниці врожаю продуктивних органів, називається коефіцієнтом водоспоживання. 

КультураКоефіцієнт водоспоживання
Цибуля150-200
Морква80-120
Буряк60-90
Огірок100-150
Капуста250-300
Томат90-150
Перець200-250
Баклажан150-200
Картопля90-150

Враховуючи різні потреби рослин у воді та здатність їх кореневої системи витягувати воду з ґрунту виділяють 4 групи овочевих рослин:

  1. Овочі, які потребують високої вологості грунту й інтенсивно витрачають воду. Це огірок, качанна й кольорова капуста, кольрабі, ріпа, редька, салат, редис. У таких рослин слабо розвинена коренева система і потужна листова поверхня, через яку випаровується багато вологи, тому вони не переносять посуху й потребують регулярних поливів.

  2. Рослини, які потребують високої вологості ґрунту, але витрачають воду вельми ощадливо, - цибуля-ріпка, цибуля-батун, цибуля-порей, часник. У цих рослин дуже слабо розвинена коренева система й  невелику листову поверхню. При порівняно невеликій витраті, води вони вимагають високої вологості грунту в першій половині вегетації.

  3. Рослини, які потребують помірної вологості ґрунту, але витрачають воду інтенсивно, - столовий буряк, гарбуз, патисон, кабачок, перець, квасолю, горох, морква. Для них характерна потужна коренева система та потужна листова поверхня. Вони вимагають достатнього зволоження, але при його нестачі здатні витягувати воду з глибинних шарів ґрунту.

  4. Рослини, що вимагають малої вологості ґрунту та витрачають воду економно, - томат, баклажан, петрушка й баштанні. Ці культури мають добре розвинену кореневу систему та хорошу регуляцію транспірації.

Для більшості овочевих рослин вологість грунту під час вегетації необхідно підтримувати на рівні 70-80% найменшої вологоємності (НВ). Загальна кількість води, яка випаровується протягом вегетаційного періоду з поверхні грунту та з рослин (транспірація), проникає в нижчі горизонти грунту, становить сумарне водоспоживання. Величина сумарного водоспоживання овочевих культур складається з трьох складових: атмосферних опадів, зрошувальної норми та витрати води з грунту (капілярного підняття).

Сумарне водоспоживання овочевих культур є основою для проєктування режимів зрошення. Воно залежить від біологічних і сортових особливостей культури, фаз розвитку, грунтових, метеорологічних, агротехнологічних та інших умов.

 


 

Крапельне зрошення для овочевих культур - це безальтернативний вид поливу, при якому ефективно використовуються ресурси і отримують стабільно високі врожаї.

Вода і розчинені в ній добрива (засоби захисту рослин та інші компоненти) доставляються безпосередньо до кореневої системи вирощуваної культури в точно дозованому кількості.

Крапельне зрошення давно зарекомендувало себе як ефективна технологія, яка допомагає виключити ризики неврожаю через нестачу вологи.

Базова комплектація системи крапельного зрошення

  • Джерело водопостачання (насосна станція)
  • Фільтростанція
  • Вузол підготовки й внесення добрив
  • Магістральний трубопровід
  • Регулятори тиску
  • Розвідний трубопровід
  • Клапан вивільнення повітря
  • Запірно-регулююча арматура
  • Крапельні лінії
  • Контрольно-вимірювальні прилади

 

Переваги крапельного зрошення

  • Ефективність - доступ води відбувається безпосередньо в кореневу зону рослин;
  • Урожайність овочевих культур підвищується в кілька разів з поліпшенням якості продукції;
  • Економічність - витрата води, добрив, енергії, а також витрати на облаштування, обслуговування;
  • Організація системи можлива на ділянках зі складним рельєфом і на схилах;
  • Виключається ерозія грунтів;
  • Грунт отримує сприятливі умови з урахуванням всіх потреб при вирощуванні культур.

Процес роботи

Збір даних. Проєктування.
Розрахунок проєкта. Підбір обладнання. Узгодження кошторису.
Реалізація проєкта.
Післяпроєктне та гарантійне обслуговування.

Обладнання

Крапельні лінії NANO LIN
Детальніше
Крапельні лінії ULTRA LIN
Детальніше
Крапельні лінії LIN
Детальніше
Гнучкий шланг LayFlat
Детальніше

Залишити заявку

Введіть своє ім'я та номер телефону. Наш фахівець зв'яжеться з вами і відповість на всі ваші запитання.
Заповнюючи дану форму, я даю згоду на обробку персональних даних